94 37 310 89

      swiatki@wp.pl

001"Ten, kto nie jest wystarczająco odważny, by podjąć ryzyko, niczego nie osiągnie.". Te słowa wypowiedział Muhammad Ali - legenda amerykańskiego boksu.

 

5 1 1 1 1 1 Głosowanie 5.00 (1 Głosy)

 

Można by powiedzieć, że ten cytat był przewodnią myślą życiową Jana Marcelego Ziółtkowskiego - warcabowego, międzynarodowego sędziego, organizatora mistrzostw świata i Europy w tę grę, który odwiedził naszą szkołę 10 listopada 2023r. Jan urodził się w Polsce i pochodzi z maleńkiej osady Dymin, koło Koczały. Pasję do gry w szachy i warcaby zaszczepił małemu, kilkuletniemu Jankowi tata Marceli. Już w szkole podstawowej Jan osiągał sukcesy pozaszkolne i kilka lat później został wicemistrzem Polski w warcabach. Pasja przerodziła się w ogromny sukces. Po ukończeniu Technikum Rolniczego w Słupsku w 1989 roku wyjechał do pracy, jak się później okazało, na stałe do Niemiec. W 2003 roku Jan Ziółtkowski przypadkiem natknął się na ogłoszenie w internecie o Mistrzostwach Niemiec w Warcaby, długo nie myśląc zgłosił się do Turnieju i .... wygrał pierwsze miejsce - został MISTRZEM NIEMIEC!!! Potem sprawy potoczyły się błyskawicznie, awansował i pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Niemieckiej Federacji Warcabowej (IGDD – Interessengemeinschaft Damespiel in Deutschland). W maju 2010 r. został wybrany na przewodniczącego IGDD i pracuje w zarządzie European Draughts Confederations - EDC od 2007 roku. Jest organizatorem wielu europejskich i światowych imprez warcabowych. Jan został arbitrem FMJD (Federation Mondiale Du Jeu De Dames) w listopadzie 2010 roku i jest nim do dnia dzisiejszego.

Na dwóch spotkaniach, czwartej i piątej lekcji w naszej szkole, pan Jan Marceli Ziółtkowski podzielił się informacjami o zasadach i rodzajach gry w warcaby (grze planszowej powstałej w XII wieku we Francji lub Hiszpanii). Gra posiada wiele odmian, spośród których uważane za dyscyplinę sportową są jedynie warcaby polskie (stupolowe) nazywane też międzynarodowymi. W większości krajów gra odbywa się jednak przeważnie na warcabnicy posiadającej 64 pola (często zastępowanej szachownicą), z wykorzystaniem 24 pionków (po 12 dla każdego z graczy). Celem gry jest zbicie wszystkich pionów przeciwnika (w tym damek) albo zablokowanie wszystkich, które pozostają na planszy, pozbawiając przeciwnika możliwości wykonania ruchu.

Pan Jan przywiózł ze sobą i ofiarował szkole 10 zestawów do gry w warcaby 64 i 100 polowe. Po krótkim omówieniu zasad gry, odbyły się dwie sesje symultany z dziesięcioma zawodnikami jednocześnie. W szranki z mistrzem stanęli uczniowie i nauczyciele, jednak nikomu nie udało się pokonać naszego gościa.

Spotkanie z mistrzem gry warcabowej Janem Marcelim Ziółtkowskim na pewno zostanie w pamięci naszych uczniów i nauczycieli, ale głównym celem tego spotkania było uświadomienie, że sukces można osiągnąć pochodząc nawet z małej osady, że warto mieć pasję, że warto a nawet trzeba włożyć pracę, ćwiczenie, ale później można delektować się jej owocami i czerpać z tego korzyści.

Spotkanie z pomocą uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły zorganizował pan Andrzej Anderman, nauczyciel informatyki w naszej szkole.

 

Informacje:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Warcaby
https://www.facebook.com/jan.zioltkowski/
https://europedraughts.org/edc/people/members-of-the-board/jan-marceli-zioltkowski/
https://www.warcaby.pl/ - Polski Związek Warcabowy
https://ratings.fide.com/profile/24601519
https://europedraughts.org/edc/headquaters/
https://europedraughts.org/wmcd/


GALERIA ZDJĘĆ:


Pin It

5 1 1 1 1 1 Głosowanie 5.00 (1 Głosy)

Przeczytaj również:

Perspektywy 2022

zielonaenergia

Projekt RPO

Nauka zdalna

Jak poprawić koncentrację?

portrait pensive young girlOto kilka sposobów na efektywną naukę

Czy wiesz, że ponad 70% ludzi ma problem ze skupieniem swojej uwagi na jednej rzeczy na dłużej niż chwilę? Dzieje się tak, ponieważ otacza nas wiele rozpraszaczy, które skutecznie ją odciągają. Jest jednak dobra wiadomość – koncentracja to umiejętność, a więc jak każda umiejętność da się ćwiczyć, przez co możesz ją skutecznie poprawić. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak to zrobić.

 

Więcej…

Pogoda

giweather joomla module

Odliczamy

Do zakończenia roku zostało
2
5
Dni
2
1
Godzin
3
5
Minut
5
1
Sekund

Twój adres IP


Łączysz się z nami z adresu:
18.206.48.243

Cookies

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne możesz dowiedzieć się TUTAJ. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeśli chcesz, możesz zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.