94 37 310 89

      swiatki@wp.pl

szczecinekWymiana dotyczyła spotkań studyjnych, dyskusji, debat, wizyt sportowców, zespołów folklorystycznych, seminariów i odczytów. Należy wymienić niektóre z nich według porządku chronologicznego.

 


1 1 1 1 1 Głosowanie 0.00 (0 Głosów)

Przeczytaj również:


W październiku 1996 Alicja Głuchowska przebywała w Austrii na tygodniowym Międzynarodowym Seminarium Sadowniczym pt. „Droga jabłkowa w Austrii i prowadzenie gospodarstw Agroturystycznych". Seminarium zorganizował Związek Sadowników Polskich.


W styczniu 1997 roku naszą szkołę odwiedziła 12 osobowa delegacja z Francji z Zespołu Szkół w Douai, która uczestniczyła w „Balu Studniówkowym" klas maturalnych.


W dniach 18-22 marca 1997 roku delegacja nauczycieli naszej szkoły przebywała w Coulogne koło Calais. W skład delegacji wchodzili: wicedyrektor - Waldemar Maciejewski, nauczyciel języka francuskiego - Iwona Popiel, nauczyciel produkcji zwierzęcej - Władysław Hatała, nauczyciel ogrodnictwa - Elżbieta Mikita, wychowawca internatu - Ryszard Budzisz. Celem wyjazdu było nawiązanie współpracy z nową szkołą o specjalności: urządzanie terenów zieleni, hodowla ryb i hodowla królików. Uszczegółowiono także program wymiany zagranicznej ze szkołą w Douai w 1997 roku.


Szkolny Zespół tańca ludowego „ŁANY 66" odbywał tourne do Niemiec, Belgii i Francji w wakacje 1999 roku. Kierownikiem zespołu była Justyna Gutkowska. Członkami zespołu byli:

  • Joanna Wiśniewska i Krzysztof Padoł
  • Dorota Wieczorek i Karol Wasilewski
  • Katarzyna Kozielska i Krzysztof Gręźlikowski
  • Dagmara Pasieczna i Michał Małecki
  • Ewa Kuczerka i Sebastian Gąska
  • Katarzyna Maćkowiak i Mariusz Murawski
  • Katarzyna Sikora i Krzysztof Żuprański

kultura 1W dniach 13-18 sierpnia 1997 roku delegacja naszej szkoły z dr inż. Wacławem Stępczyńskim przebywała na Litwie w szkole w Visaginas i w Szkole Rolniczej w Alancie. Funkcjonowanie szkoły w Alancie bacznie obserwował dyrektor W. Stępczyński. W szkole tej połączono dwie, wydawałoby się nie przystające do siebie sfery - dydaktykę i biznes. Dzięki temu ta niezwykła spółka jest jak oaza życia na martwej litewskiej prowincji.

 

 

 

 

 

 

W dniach 10-15 września 1997 roku w naszej szkole przebywała delegacji z Francji na czele z Merem Noyelles-sous-Lens Fernandem Cuveller.


W dniach 12-14 września 1997 roku w naszej szkole przebywała grupa rolników z Gminy Gellersen. Swoje podziękowania wyrazili w kronice kontaktów zagranicznych.


Byliśmy także organizatorami polsko-duńskiego seminarium na temat: „Rola nauczycieli i rolników w kierowaniu kształceniem praktycznym uczniów". Seminarium odbyło się w dniach 15-16 stycznia 1998 roku.

Porządek seminarium obejmował następujące tematy:

  • Rola szkoły / nauczycieli w kierowaniu kształceniem praktycznym uczniów.
  • Oczekiwania uczniów wobec szkoleń praktycznych (czego i jak uczyć).
  • Zasady zatwierdzania rolników jako instruktorów.
  • Umowa z rolnikami.
  • Doświadczenia zdobyte przez polskich nauczycieli podczas wyjazdu studyjnego do Danii w maju 1997r.
  • Notatki (raport) przygotowany przez uczniów w okresie szkolenia.
  • Nadzór nad uczniami.
  • Wykorzystanie doświadczeń i faktów w edukacji teoretycznej.

Wykładowców z Danii reprezentowali Niels Gert Nielsen i Jakub Kjaer.


W dniach 18-20 maja 1998 roku odbyło się seminarium w Barendorfie w Niemczech. Udział brało 5 nauczycieli naszej szkoły. Tematyka seminarium dotyczyła szkolnictwa zawodowego.


W dniach 10-15 września 1997 roku w naszej szkole przebywała delegacji z Francji na czele z Merem Noyelles-sous-Lens Fernandem Cuveller.


Z inicjatywy dr inż. W. Stępczyńskiego Dyrektora ZSRol. w Świątkach i wicedyrektora mgr inż. W. Maciejewskiego za pośrednictwem mieszkających w Hiszpanii krewnych nauczyciela - wychowawcy internatu ZSRol. Świątki Pana R. Budzisza nawiązano pierwszy w historii szkoły oficjalny kontakt z podobną placówką w de Mollet del Valles na terenie Hiszpanii. Współpraca ograniczyła się do wymiany korespondencji w 1997 i 1998 roku. Wyjazd nie był możliwy z powodu wysokich kosztów podróży.

W dniach 26.04-03.05.1997 roku odbyła się wycieczka 27 uczniów naszej szkoły do Barendorfu koło Luneburga w Niemczech Kierownikiem wycieczki był Janusz Sienkiewicz, tłumaczem -Ilona Stańska, a opiekunami: Justyna Gutkowska, Ryszard Budzisz i Wiesława Krawczyk. Najbardziej atrakcyjne w programie wycieczki było: zwiedzanie Ośrodka Szkolenia Rolniczego w Echem, jednostki wojskowej w Fasbergu oraz muzeum przyrody w Bleckede. Niezapomnianych wrażeń dostarczył też pobyt w Heide Parku w Soltau. Dla większości uczestników był to pierwszy wyjazd zagraniczny z którego wrócili bardzo zadowoleni.

kultura 2W dniach 05-08.06.1997 roku odwiedziła naszą szkołę grupa rolników z okolic Barendorfu. Zwiedzali gospodarstwo Pana T. Kapsy w Pile, Pana S. Mieczaja w Dalęcinie, filię SHIUZ w Dalęcinie oraz zakład masarniczy w Dalęcinie. Spotkali się z władzami Urzędu Gminy Szczecinek. Goście byli zadowoleni z zaproponowanego programu. Podobały im się nasze okolice, miasto Szczecinek oraz piękny nadmorski Kołobrzeg. Chwalili miłą atmosferę i polską gościnność.

W dniach 14.06-23.06.1997roku odbyła się wycieczka dydaktyczna uczniów do Francji. Kierownikiem wycieczki został B. Piotrowski. Opiekunami młodzieży byli: T. Bartoszko, M. Bielicka, A. Maciejewska. Rolę tłumacza pełniła Alicja Jankowska. Telewizję „Gaweł" reprezentowali: Jolanta Pietraszkiewicz oraz Janusz Zawistowski. Program wycieczki był bardzo urozmaicony i interesujący. Zwiedzano fabrykę cukierków w Cambrai, browar „Heineken", miasto Lille i Muzeum Sztuk Pięknych w tym mieście, Paryż i jego atrakcje, port i miasta Calais i Dunkierkę. W drodze powrotnej zwiedzano Brukselę.

W dniach 25-29 maja 1998 roku gościliśmy grupę nauczycieli i uczniów - łącznie 44 osoby - z Douai z Francji. Chwalili wycieczkę do Malborka, Gdańska i Sopotu. Zachwyceni byli pejzażem naszego, regionu lasami i jeziorami. Zapraszali na przyjazd do Francji który nastąpił już 13 czerwca.

W dniach 18.07-25.07 1998 roku naszą szkołę odwiedzili uczniowie ze szkoły zawodowej miasta Luneburg w Niemczech.

W dniach 13-16 sierpnia 1998 roku gościła w naszej szkole Polonia z Noyelles - sous - Lens z Francji. Grupie polonijnej przewodniczył Mrs.. Joseph Dąbrowski, skarbnikiem grupy był M. Simon Kowalski.

W dniach 26.03 do 04.04 2001 roku odbył się pierwszy wyjazd sportowców naszej szkoły do Douai we Francji. Grupę uczniów reprezentowali: Zasławska K., Turbiarz E., Ganiec M., Makarewicz A., Czupiel P., Maciejonek K., Kołodko M. Opiekunami grupy byli: W. Maciejewski i A. Juniewicz. W Douai młodzież korzystała z hali sportowej i bieżni tartanowej. Wspólnie z młodzieżą francuską miała treningi i zajęcia rekreacyjno - sportowe przygotowujące do Mistrzostw Polski w biegach przełajowych i innych zawodach rangi wojewódzkiej.

W dniach 14-18 maja 2001 roku sportowcy ze szkoły w Douai (Francja) przyjechali z rewizytą do naszej szkoły. Brali oni udział w zajęciach sportowych, zwiedzali okolice Szczecinka.

W dniu 4 października 2001 roku delegacja Ministerstwa Rolnictwa szwedzkiego regionu Skania gościła w ZSA w Świątkach. Zapoznali się z funkcjonowaniem modelu wypoczynku na wsi w Polsce. Interesowali się problemami funkcjonowania agroturystyki i aktywizacją społeczności wiejskiej. Szkoła prezentowała powstawanie Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Świątkach.

W dniach 13 - 21 czerwca 1998 roku grupa uczniów w liczbie 36, była na wycieczce we Francji zorganizowanej przez kierownika wycieczki L. Dyrlę. Opiekunami grupy byli: A. Głuchowska, A. Jaćkowska, W. Smolarski, R. Budzisz oraz tłumacz – B. Jasiukiewicz.

W dniach 29.08 - 05.09 1998 roku odbyła się wycieczka uczniów do Barendorfu w Niemczech. Obowiązki kierownika wycieczki pełnił K. Łangowski. Opiekunami uczniów byli M. Łangowska i R. Stański. Rolę tłumacza pełniła I. Stańska. Grupa uczniów liczyła 30 osób. Zwiedzano miasto Luneburg, zakłady przetwórstwa ziemniaków oraz jednostkę wojskową w Fasbergu. W drodze powrotnej zwiedzano Berlin.
W dniach 09-16 listopada 1998 roku delegacja w skład której wchodzili:

  • dr inż. Wacław Stępczyński
  • Leszek Szymecki
  • Joanna Marek - Wilczyńska
  • Jan Wołoszyn - z SGGW w Warszawie
  • Vytautas Petkunas - dyrektor szkoły w Visaginas

odwiedziła Douai we Francji oraz Brakel w Niemczech

Celem wizyty było:

  • ustalenie terminów praktyk w Douai
  • współpracy ze szkołami w Brakel i Visaginas (Litwa)
  • omówienie występów zespołu tanecznego we Francji i Niemczech

W dniach 22-28 lutego naszą szkołę odwiedziła młodzież 2-go roku Pomaturalnej Szkoły Technicznej z LEGTA w Douai. Wizyta miała charakter typowo zawodowy związany z ochroną środowiska. Odwiedzono Powiatową Stacje Sanitarno - Epidemiologiczną w Szczecinku, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinku, źródła lecznicze w Połczynie Zdroju Katedrę Technologii Wody, Ścieków i Odpadów na Politechnice w Koszalinie oraz Eko-Wodrol w Koszalinie.

Od 28 lutego od 01 marca 1999 roku gościliśmy delegację Towarzystwa przyjaźni Polsko-Francuskiej z Noyelles-sous - Lens, Delegację reprezentowali M. Dąbrowski, M. Fourm, M. Kowalski wraz z małżonkami. Celem wizyty było przygotowanie wycieczki wakacyjnej naszych uczniów w sierpniu 1999 roku.

W dniach 19.06 - 27.06 1999 roku zorganizowano wycieczkę dydaktyczno - krajoznawczą do Francji. Kierownikiem wycieczki był Arkadiusz Szczepaniak. Opiekunami młodzieży byli: Monika Kiedrowska, Iwona Dudaczyk i Wioleta Czarnecka. Grupa uczniów liczyła 38 osób. Program wycieczki obejmował: zwiedzanie szkoły LEGTA w Douai, Paryża, browaru „Heineken", muzeum rolnictwa, fermy strusi oraz miasta Lille.

W dniach 24-25 września 1999 roku gościliśmy grupę rolników i nauczycieli z Niemiec okręgu Luneburga, Litwy z Visaginas. W czasie pobytu podsumowano dotychczasową współpracę. Na przykładzie gospodarstw rolniczych zapoznano gości z produkcją rolniczą i przemianami w Polsce.

W dniach 04-07 października 1999 roku delegacja naszej szkoły gościła w Visaginas (Litwa). Tematem spotkania była „Młodzież dla Europy" oraz obchody 10-lecia powstania szkoły. Delegacji przewodniczyła Lucyna Dyrla oraz prowadzący rozmowy w programie „Młodzież dla Europy" Joanna Pawłowicz i Joanna Wilczyńska a także Arkadiusz Szczepaniak i Wiesław Smolarski. Uzgodniono terminy spotkań państw biorących udział w programie. Uczestniczono w uroczystych obchodach 10-lecia szkoły.

W dniach 12-15 kwietnia 2000 roku młodzież naszej szkoły była na wycieczce w Barendorfie w Niemczech. Zwiedzano gospodarstwa agroturystyczne, szkołę wielozawodową w Luneburgu, gospodarstwo sadownicze koło Hamburga, gospodarstwo produkcji mlecznej i produkcji serów.

W dniach 29 maja do 2 czerwca gościliśmy uczniów i nauczycieli z LEGTA w Douai (Francja). Zorganizowano wizytę w Starostwie Powiatowym w Szczecinku, Urzędzie Miasta Szczecinek, Gospodarstwie Rolno-Drobiarskim pana Leszka Wąsikowskiego w Czarnym, w Zakładzie Ogrodniczym pana Kazimierza Olejarza w Szczecinku, Zakładzie Szkółkarskim w Starym Grabiażu oraz wycieczkę do Słowińskiego Parku Narodowego.

W dniach 16-23 czerwca 2000r. Świątki odwiedzili uczniowie z Luneburga. Zwiedzali: Zakład Szkółkarski w Starym Grabiążu, Gospodarstwo Rolno – Drobiarskie w Czarnym. Gospodarstwo pana S. Mieczaja i pana S. Zimorodzkiego w Dalęcinie oraz pana T. Kapsy w Silnowie. Atrakcyjny był także pobyt w Gospodarstwie Agroturystycznym pana W. Zabuskiego w Silnowie i rozmowy na temat „Ekonomiczne przesłanki organizacji wypoczynku na wsi".

W dniach 17-25 czerwca 2000 roku odbyła się kolejna wycieczka do Francji 31 uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Obowiązki kierownika wycieczki pełniła K. Chmurska. Opiekunami młodzieży byli: T. Ostrowska, A. Stefanowicz, E. Błach. Rolę tłumacza pełniła Monika Ryznar.

kultura 3Od 23 do 27 października 2000r. odbyło się spotkanie studyjne w ramach Programu Europejskiego „Socrates – Comenius" w Danii. Udział w spotkaniu brali: nauczyciele :A. Głuchowska (kierownik), E. Mikita, D. Balcer, A. Szczepaniak, przedstawicielka Starostwa Powiatowego Danuta, tlumacz Krzysztof Głuchowski oraz uczniowie A. Włodarczyk i Ł. Głuchowski. Nocowaliśmy w szkole rolniczej w Naesgaard która przystąpiła do programu realizując tematy z zakresu analizy gospodarstw i zmian strukturalnych w rolnictwie. Największą atrakcją było zwiedzanie największej firmy nasiennej w Europie - Danisco Seed w Toreby i wizyta w sadzie duńskim, zwiedzono także okoliczne miasta z Kopenhagą na czele.

W dniach 18-22 kwiecień 2001 roku odbyła się wycieczka dydaktyczna młodzieży naszej szkoły do Barendorfu w Niemczech. Tematem wiodącym było „Rolnictwo w Niemczech". Udział brali: Zdybel Ł., Butkowski M., Mieczaj E., Sokół P., Sitkiewicz K., Wierzbicki A., Dubiniec D., Kurek A., Maciejewski W. oraz Raczyńska A.

W dniu 8 maja 2001r. gościła w szkole delegacja z Niemiec, Hiszpanii, Włoch i Francji w ramach programu "Socrates Arion". Zwiedzała szkołę, miejsca odbywania praktyk naszych uczniów, brała udział w spotkaniu seminaryjnym na temat „Szkoła Roku 2000 Pomorza Środkowego – ZSA w Świątkach a Nowa Reforma."

Kolejna wycieczka do Francji odbyła się w dniach: 16-24 czerwca 2001r. Kierownikem wycieczki został Jacek Bindas, opiekunami: Maria Łangowska i Andrzej Cyran. Zwiedzano zabytki Paryża, centrum Lille, fabrykę cukierków w Cambrai, Arras, oraz miejsca historyczne regionu Nord pas-de Calais, a w drodze powrotnej centrum Brukselii.

W dniach 28-30 czerwca 2001r. po raz kolejny odwiedzili naszą szkołę rolnicy z okręgu Luneburg - Niemcy. Zwiedzali szkolę, gospodarstwa w których odbywają się praktyki uczniów. Na zaproszenie przyjaciół z Barendorfu, grupa rolników, rodziców, nauczycieli z udziałem Pani Dyrektor Wydziału Edukacji Kultury i Sportu-Starostwa Powiatu Szczecineckiego - Danuty Czajkowskiej, przebywała w Niemczech. Seminarium w dniach 22-26 sierpnia 2001r. dotyczyło „Rolnictwa w Niemczech".

Od 1 września 2001 roku pan Marcel Chevalier-dotychczasowy dyrektor LEGTA Douai otrzymał funkcję nadzoru ministerialnego nad szkolnictwem we Francji. Spowodowało to stratę przyjaciela i wielkiego orędownika współpracy między naszymi szkołami zapoczątkowanej w 1994 roku. Podczas podsumowania współpracy i pożegnania otrzymaliśmy zapewnienie od Pana M. Chevalier, iż pomoże nam nawiązać kontakt z podobną szkoła w południowej części Francji. Pomimo zmiany dyrekcji dalsza współpraca z LEGTA Douai układa się wspaniale.

W dniu 4 października 2001 roku delegacja Ministerstwa Rolnictwa szwedzkiego regionu Skania gościła w ZSA w Świątkach. Zapoznali się z funkcjonowaniem modelu wypoczynku na wsi w Polsce. Interesowali się problemami funkcjonowania agroturystyki i aktywizacją społeczności wiejskiej. Szkoła prezentowała powstawanie Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Świątkach.

3 października 2001 uczniowie klasy VTŻ wraz z nauczycielkami Alicją Głuchowską i Izabelą Biernacką otrzymali zawiadomienie o sukcesie odniesionym w międzynarodowym konkursie „Wiedzy o Burgundii" zorganizowanym przez Komitet Rady Burgundii we Francji.

W dniach 01-06 kwietnia 2002 roku nauczyciele z Douai-Francja przebywali na wycieczce w naszej miejscowości. Zwiedzali Dom Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie, miasto Szczecinek i okolice, Gdańsk, Malbork i Sopot. Wizytowali Zespół Szkół nr.2 w Koszalinie oraz Centrum Kształcenia Praktycznego w Kołobrzegu. Wpis do księgi pamiątkowej dokonany przez naszych gości najlepiej oddaje ich wrażenia z pobytu: „Unia bez Polski to jak nauka bez Kopernika i muzyka bez Chopina".

W dniach 25.05-01.06 2002 roku w ZSA Świątki przebywała młodzież z Luneburga - Niemcy. Zwiedzali stadninę koni w Białym Borze, Borne Sulinowo - dawną Bazę Wojsk- Gdańsk, Malbork, największy zakład w Szczecinku „Kronospan". Rozegrano mecze w piłkę nożną chłopców i w dwa ognie-dziewczęta. W obu meczach wygrały zespoły Zespołu Szkół Agroekonomicznych w Świątkach.

W dniach 16-23 czerwca odbyła się wycieczka dydaktyczna do Francji. Kierownikiem wycieczki była A. Głuchowska, a opiekunami młodzieży: A. Gieniusz,J. Buzała, D. Balcer. Rolę tłumacza pełniła I. Biernacka. W Amsterdamie zwiedzano: Pałac Królewski i prawdziwą szlifiernię diamentów. Odwiedzono następujące miasta: Paryż, Lille, Boulongne, Arras, Le Quesnoy, Vimy, Calais, a w drodze powrotnej Brukselę.

W dniach 23-26 października 2002 roku odbyło się kolejne seminarium rolników z okręgu Luneburg - Niemcy i Szczecinek - Polska nt. „Możliwości zwiększania produkcji mleka". W seminarium uczestniczyli pracownicy SHiUZ w Szczecinku oraz producenci mleka gminy Szczecinek.

W dniu 11 października 2002 roku naszą szkołę odwiedziła młodzież ze szkoły wielozawodowej z Montmorillon-Francja. Zapoznano ich z kierunkami kształcenia, bazą szkoły. Dyskutowano nt. „Form kształcenia, możliwości realizacji zainteresowań i osiąganych efektów".

W dniach 04-09 listopada 2002 r. młodzież naszej szkoły uczestniczyła w seminarium w Douai na temat „Polska w Unii Europejskiej - warunki negocjacji w obszarze-rolnictwo". Zapoznali się z technologią produkcji serów. Uczestniczyli w zajęciach z mikrobiologii i mechaniki przetwórstwa w ramach praktyki zawodowej z technologii gastronomicznej. Opiekunowie - Alicja Głuchowska i Waldemar Maciejewski.

Od 19-24 maja 2003 roku młodzież z zespołu szkół LEGTA - Douai gościła w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Światkach. Grupa liczyła 40 osób. Centralnym punktem pobytu była impreza „Europejskie Forum Młodych", zakończona debatą europejską na temat wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Młodzież zwiedzała tereny i zakłady powiatu Szczecinek oraz Centrum Kształcenia Praktycznego w Kołobrzegu.

W dniach 15-21 czerwca 2003 roku młodzież naszej szkoły brała udział w wycieczce do Francji. Kierownikiem wycieczki był Krzysztof Łangowski, opiekunami grupy zostali: E. Mikita, J. Sienkiewicz, M. Ilukowicz, rolę tłumacza pełniła I. Biernacka. Łącznie grupa liczyła 25 osób. Celem wycieczki była poprawa świadomości młodzieży polskiej dotyczącej integracji Polski z Unią Europejską przez bezpośrednie poznanie kraju i partnera pod względem: -funkcjonowania szkolnictwa, - poziomu i ekonomicznych uwarunkowań szkolnictwa i przetwórstwa rolno – spożywczego, stanu środowiska naturalnego środowiska i podejmowanych działań w zakresie jego ochrony, poznania kultury i zabytków Regionu Nord-Pas-de Calais, poglądów na członkostwo Polski w Unii Europejskiej.

W dniach 05-12 czerwca 2004 roku gościliśmy w naszej szkole uczniów szkoły wielozawodowej o kierunku ogrodnictwo z Luneburga w Niemczech. Tematem przewodnim spotkania było: „Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej oraz zapoznanie z rozwiązaniami polskiego rolnictwa ekologicznego".

 

kultura 4W dniach 12-20 czerwca 2004 roku odbyła się następna wycieczka do Francji. Obowiązki kierownika wycieczki pełniła Agnieszka Jaćkowska, opiekę nad uczniami sprawowali: E. Gieniusz, I. Wyczyńska, E. Błaszczyk i Z. Michalak. Rola tłumacza przypadła I. Biernackiej. Grupa uczniów liczyła 38 osób. Zwiedzano: - gospodarstwo szkolne w Duai, miasto Lille, mury obronne w Le Quesnoy, muzeum szkła w Trelon, oceanarium w Boulogne, atrakcje Paryża, pomnik zwycięskiej bitwy wojsk kanadyjskich w czasie I wojny Światowej w Vimy, miasto Arras, w drodze powrotnej centrum Brukseli.

Podobny wyjazd zorganizowano w roku 2005. Kierownikiem wycieczki został W. Maciejewski, tłumaczką I. Biernacka, a opiekunami S. Lamczyk-Sobolewska, I. Wyczyńska, G Kozanko. Grupa francuska gościła w naszej szkole na tydzień przed wyjazdem naszych uczniów do Douai.

W dniach 17-25.06.2006 roku odbyła się kolejna wycieczka młodzieży i nauczycieli do Francji. Obowiązki kierownika wycieczki pełnił K. Łangowski. Opiekunkami były: E. Mikita, A. Pawlak i M. Łangowska. Rolę tłumacza po raz kolejny sprawowała I. Biernacka. W tradycyjnym programie wycieczki znalazło się zwiedzanie miejscowości Douai, Arras, Paryża, Boulogne i Brukseli.

W dniach 17-23.06.2006 roku gościliśmy w naszej szkole 17 osobową grupę młodzieży niemieckiej z nauczycielami z Luneburga. Szczególnym zainteresowaniem grupy okazało się zwiedzanie Bornego Sulinowa oraz Słowińskiego Parku Narodowego. Zachwyceni byli także wizytą w Stacji Unasieniania Loch w Świątkach. Kierownikiem wycieczki, już wielokrotnym, był Wilhelm Cohrs.

W lipcu 2006 roku z dość niezwykłą wizytą przybył do naszej szkoły szef Malijskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Afrykańskiej Diop Modibo z Mali. Do pierwszego spotkania z Malijczykami doszło przypadkowo w jednej ze szkół francuskich, gdzie uczniowie naszej szkoły odbywają praktyki. Diop Modibo obiecał, że na 60-lecie naszej szkoły we wrześniu 2006 roku przyjedzie z zespołem ludowym z Mali. Słowa dotrzymał.

W dniu 21.09.2006 roku odbył się „Zjazd Absolwentów" z okazji 60-lecia szkoły. Z tej okazji gościliśmy delegacje z Niemiec, Francji i Mali z zespołem ludowym. Występ Malijczyków z pewnością uatrakcyjnił obchody uroczystości a szczególnie program artystyczny.

W dniach15-19.05.2007 roku gościliśmy grupę młodzieży francuskiej z nauczycielami. Zwiedzali Szczecinek, Borne Sulinowo, Malbork, Gdańsk, Sopot i Kołobrzeg. Szczególną atrakcją programu pobytu był rejs statkiem po jeziorze Trzesiecko w trakcie którego młodzież mogła stanąć za sterami jednostki pływającej. Zorganizowano wspólną zabawę dyskotekową młodzieży polskiej i francuskiej połączoną z ogniskiem.

W dniach 16-24.06.2007 roku odbyła się kolejna wycieczka młodzieży do Francji. Obowiązki kierownika wycieczki pełnił K. Łangowski. Opiekunkami młodzieży były: V. Wysocka, I. Romaniuk, A. Jaćkowska. Rolę tłumacza ponownie pełniła I. Biernacka. Celami wycieczki było: zapoznanie z organizacją życia codziennego we Francji, zetknięcie się z historią i kulturą północnej Francji, podnoszenie znajomości języka francuskiego, zapoznanie się z systemem edukacji we Francji, podnoszenie wiedzy z zakresu ogrodnictwa, produkcji polowej warzyw i roślin ozdobnych.

W dniach 25-28.07.2007 roku odwiedziła naszą szkołę 4 osobowa delegacji z Mali. Interesowali się warunkami uprawy ziemniaka w naszym rejonie i możliwościami eksportu ziemniaka z Polski do Mali. Odwiedzili plantatorów ziemniaka w Wojnowie. W przyszłości są zainteresowani wymianą kulturalną i odbywaniem praktyk organizowanych przez naszą szkołę.

W dniach 10-16.11.2008r. grupa nauczycieli oraz Dyrektor Szkoły mgr Janusz Sienkiewicz, uczestniczyli w wyjeździe do Francji i Niemiec. Celem wyjazdu było podpisanie umów o dalszej współpracy zagranicznej oraz organizacji praktyk zawodowych.

W styczniu 2009 roku przyjechał do nas Pan Prezes Malijskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Afrykańskiej Diop Modibo w celu kontynuowania współpracy i wymiany młodzieży. Pan Diop rozmawiał z Dyrekcją Szkoły, nauczycielami, uczniami, a także Starostą szczecineckim.
Ustalono terminy praktyk zawodowych dla uczniów malijskich, w miesiącach marcu i maju 2009 i w ilości 12 osób. Pan Diop złożył tez zaproszenie na wizytę przygotowawczą do swojego pięknego kraju dla Pana Starosty Krzysztofa Lisa i Dyrektora Szkoły Janusza Sienkiewicza. Wizyta w Mali jest planowana na lipiec 2009.

W dniach 21-24 maja 2009 roku na zaproszenie mgr Janusza Sienkiewicza, Dyrektora Zespołu Szkół im. St. Staszica w Świątkach, przebywała w Szczecinku 57 osobowa grupa Francuzów. W skład grupy wchodziła młodzież i nauczyciele z zaprzyjaźnionej szkoły LEGTA Douai z Francji. W obiektach Zespołu Szkół im. St. Staszica w Świątkach odbyło się spotkanie powitalne i poczęstunek słodkościami przygotowanymi przez uczniów naszej szkoły. Zakwaterowanie i wyżywienie zorganizowano w internacie Zespołu Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Szczecinku. Francuzi w ciągu krótkiego pobytu zwiedzali: Zamek Krzyżacki w Malborku, Gdańsk i nasz piękny Szczecinek. Zorganizowano wizytę w gospodarstwie rolnym pana Andrzeja Michaliszyna w Grabiążku oraz w „Szkółce roślin ozdobnych" w Grabiążu. Było też wspólne ognisko młodzieży polskiej i francuskiej, pieczenie kiełbasek i zabawa. Atrakcją pobytu był rejs statkiem „Bayer" po jeziorze Trzesiecko. Program pobytu przygotował i opiekował się gośćmi Dariusz Balcer, a rolę tłumacza w czasie wizyty pełniła Izabela Biernacka. Mamy nadzieję, że goście wyjechali zadowoleni z pobytu w Szczecinku i nadal będą nas chętnie odwiedzać.

W dniach 15-21.06.2009r. gościliśmy w naszej szkole 20 osobową grupę młodzieży i nauczycieli ze szkoły BBS III z Luneburga. Zorganizowano dla nich ciekawy program pobytu. Goście zwiedzali: Szczecinek, Borne Sulinowo, Kołobrzeg, Koszalin. Zorganizowano zajęcia sportowe z uczniami naszej szkoły. Atrakcyjna była wizyta w Ogrodzie Botanicznym w Dobrzycy. Przebywali także w Stacji Unasieniania Loch w Światkach, Stadzie Ogierów w Białym Borze oraz gospodarstwie rolnym w Grabowie.

W dniach 13-21.06.2009r. zorganizowano wycieczkę dla 42 osób do Francji. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie naszej szkoły i Gimnazjum nr 1 w Szczecinku. Kierownikiem wycieczki był mgr Krzysztof Łangowski, opiekunami grup mgr Maria Łangowska, mgr Małgorzata Bielicka, mgr inż. Dariusz Balcer i mgr Jacek Proć. Wycieczka była bardzo udana. Zwiedzaliśmy między innymi: Douai, Lille, Arras, Paryż, Boulogne.

Wycieczka nauczycieli i pracowników szkoły do Luneburga, planowana w dniach 02-06 czerwca 2010r. została odwołana po katastrofie samolotu pod Smoleńskiem i śmierci Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Lecha Kaczyńskiego oraz wielu osób pełniących ważne funkcje polityczne w kraju.

W dniach 22.03-04.04.2012r. gościliśmy w naszej szkole 3 stażystów oraz opiekuna z Mali (Afryka Zachodnia). Stażyści zapoznali się z inseminacją zwierząt w Stacji Hodowli i Unasieniania Zwierząt oraz Stacji Unasieniania Loch w Szczecinku. W czasie wolnym zorganizowaliśmy wycieczki do Poznania, Kołobrzegu oraz Gdańska zapoznając gości z pięknem naszego kraju. Goście zostali także przyjęci przez Starostę Powiatu Szczecineckiego, a przeprowadzone rozmowy będą owocowały dalszą współpracą dotyczącą krzewienia kultury afrykańskiej na terenie Szczecinka.

W dniach 12-25.06.2012 r. w naszej szkole przebywała grupa trzech stażystów z opiekunem, Panem Diopem Modibo. Stażyści są uczniami szkoły rolniczo-pasterskiej w Bamako. Przyjechali do Polski, głównie w celu zapoznania się z funkcjonowaniem rolnictwa oraz nowoczesnym rozrodem bydła i trzody chlewnej. W tym celu zorganizowano wizyty w Stacji Hodowli i Unasieniania Zwierząt oraz Stacji Unasieniania Loch w Szczecinku. Stażyści zapoznali się z metodami inseminacji zwierząt oraz sposobami przechowywania nasienia. O funkcjonowaniu polskiego rolnictwa dowiedzieli się w czasie wizyt w gospodarstwie w Juchowie, Stadninie Koni w Budzistowie oraz zakładzie „Świtała International” w Białogardzie. O dalszej współpracy rozmawiano w czasie wizyt w Starostwie Powiatowym w Szczecinku oraz w Muzeum Regionalnym w Szczecinku. Goście spotkali się z młodzieżą naszej szkoły oraz uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szczecinku. Były rozmowy na lekcjach w języku francuskim oraz zajęcia sportowe. Program pobytu uwzględniał także zwiedzanie Szczecinka, Kołobrzegu i Torunia. Stażyści byli bardzo zadowoleni z wycieczek, pobytu w Szczecinku i polskiej gościnności. W czasie podsumowania wizyty na Radzie Pedagogicznej Pan Diop Modibo zapewniał, że ponownie nas odwiedzi z grupą stażystów w maju przyszłego roku.
Redakcja: Dariusz Balcer

 

W dniach 16 -24.06.2012r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 6 im. St. Staszica w Szczecinku wraz z opiekunami Małgorzatą Bielicką, Alicją Głuchowską i Dariuszem Iglem oraz uczniami Zespołu Szkół nr 1 im. KEN z opiekunem Dorotą Dorożyńską przebywali w ramach współpracy w zaprzyjaźnionej Szkole Zawodowej w Douai. Kierownikiem wycieczki był Krzysztof Łangowski. Celem wycieczki było podniesienie znajomości języka francuskiego, poznanie historii i kultury francuskiej, zapoznanie się z systemem edukacji, integracja z młodzieżą francuską. Młodzież miała okazję spacerując ulicami Paryża zwiedzić najciekawsze jego miejsca – (m.in. Łuk Triumfalny, Pola Elizejskie, Luwr, wjazd na wieżę Eiffla, katedrę Notre – Dame, Wzgórze Montmartre,, Bazylikę Sacre- Coure, dzielnicę La Defense). Odwiedzili piękne miejscowości Lille, Douai, Arras, Vimy, Boulogne. W tej ostatniej podziwiali zabytkową Starówkę i oceanarium.

W dniach 24-28.09.2012r. gościliśmy w naszej szkole grupę młodzieży francuskiej, wraz z opiekunami z zaprzyjaźnionej szkoły w Douai. Goście zwiedzali Szczecinek, Kołobrzeg oraz Koszalin. Interesowali się rolnictwem w naszym rejonie, więc zorganizowaliśmy im wizyty w gospodarstwie w Juchowie, Stacji Hodowli i Unasieniania Zwierząt oraz Stacji Unasieniania Loch w Szczecinku. Było wspólne ognisko, śpiewy i pieczenie kiełbasek. Atrakcją turystyczną był też rajd rowerowy wokół jeziora Trzesiecko. Program pobytu przygotował Dariusz Balcer, a rolę tłumacza pełniła Izabela Biernacka.

wizyta bomako 2014 01W dniach 18-25 stycznia 2014 r. gościliśmy w naszej szkole Diopa Modibo z Bamako, prezesa Malijskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Afrykańskiej. Była to już kolejna wizyta, zorganizowana z dwuletnim opóźnieniem z powodu wojny w Mali.
Tym razem ustalaliśmy szczegóły dotyczące przyjazdu uczniów z Mali na praktyki do naszej szkoły. W miesiącu marcu dwutygodniowy staż będzie odbywała uczennica klasy weterynaryjnej, natomiast trzej uczniowie przyjadą do nas w kwietniu na staż w rolnictwie. Otrzymaliśmy też eksponaty muzealne z Afryki, które zostały przekazane Muzeum Regionalnemu w Szczecinku. W czasie kolejnych przyjazdów Pan Diop Modibo obiecuje przywieźć następne eksponaty, aby zorganizować wystawę sztuki afrykańskiej w Szczecinku. Wystawa połączona z występami artystów z Mali planowana jest na wrzesień 2014r. W czasie wizyty gościa zorganizowaliśmy zwiedzanie odrestaurowanego Zamku w Szczecinku. Gościliśmy także w Starostwie Powiatowym w Szczecinku. Uczniowie mieli możliwość porozmawiania z gościem na lekcjach historii. Pan Diop Modibo uczestniczył w szkolnym apelu, podczas którego złożył gratulacje wszystkim uczniom wyróżnionym przez grono pedagogiczne za bardzo dobre wyniki w nauce oraz w sporcie. Wizyta gościa była relacjonowana przez lokalne media, więc mieszkańcy Szczecinka zostali zapoznani ze współpracą naszej szkoły z tak odległym państwem jak Mali. Gość już wyjechał, a my przygotowujemy się na przyjęcie stażystów.

 

wizyta francji 2014W dniach 30.09-4.10.2014r przebywała w naszej szkole grupa uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły w Douai we Francji. W planie tegorocznej wizyty uczniów przygotowano wiele atrakcji, między innymi wspólne spotkania uczniami z naszej szkoły, ognisko z tańcami i śpiewem, rywalizację sportową w piłce nożnej, piłce siatkowej, strzelanie z wiatrówki, zwiedzanie Szczecinka, rejs statkiem, rajd rowerowy w koło jeziora Trzesiecko, a także zwiedzanie gospodarstw rolnych. Uczniowie byli bardzo zainteresowani wizytami u rolników i wypytywali o sposoby prowadzenia hodowli, upraw zbóż, jak i roślin ozdobnych. Gościliśmy w Stacji Unasienniania Loch w Szczecinku, Gospodarstwie p. Skóry w Marcelinie oraz Gospodarstwie Szkółkarskim w Starym Grabiążu. Młodzież Francuska w piątek mogła podziwiać polskie morze i zwiedzać Kołobrzeg oraz Stadninę Koni w Budzistowie. Atrakcją ogniska były występy zespołu „Jarzębiny” z Jelenia, a także przejazdy bryczką w zaprzęgu z koniem Roni. Grupa francuska podczas pobytu mieszkała w Internacie Zespołu nr 1 im. KEN w Szczecinku dzięki uprzejmości pani dyrektor Edyty Wojnicz i pani kierownik internatu Agnieszki Filip. Program przygotowali i sprawowali opiekę p. Dariusz Balcer i p. Krzysztof Łangowski, a bezpośrednio z grupą przebywali tłumacze p. Izabela Biernacka i p. Alicja Głuchowska. Należy nadmienić, iż w tym roku obchodzimy 20 lecie współpracy pomiędzy szkołami. Nasza młodzież uda się z rewizyta do Francji na przełomie maja i czerwca.

 

wizyta francji 2015W dniach 29.09.-3.10.2015r po raz kolejny gościliśmy w swoich murach uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły z Francji. Tym razem do Polski przyjechało prawie 50 osób. Przez cały tydzień goście z Francji zwiedzali nasze miasto oraz region. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć stałych punktów, takich jak np. wycieczka rowerowa dookoła jeziora Trzesiecko, zwiedzanie miasta Szczecinek, rejs statkiem po jeziorze. Nasi Goście zwiedzali także Kołobrzeg. Uczą się Oni w szkole o podobnym charakterze jak nasza - charakterze rolniczym. Dlatego też goście za każdym razem chcą zwiedzić miejsca, które są związane z rolnictwem – zwiedzali szkółkę roślin ozdobnych pana Witkowskiego, Stadninę koni w Budzistowie, SHiUZ w Szczecinku.
Podziwiali także widoki z Szczecineckiej wieży widokowej znajdującej się na Świątkach. W ostatnim dniu grupa francuska miała okazje integrować się z nasza młodzieżą, odbył się mecz piłki nożnej, piłki siatkowej, rywalizowali w strzelectwie, a na zakończenie odbyło się ognisko i tańce. Zdaniem zarówno nauczycieli, jak i samych uczniów, takie wymiany są nie tylko wspaniałą okazją do podróży, ale również do poznawania kultury, obyczajów danego kraju, a także innych ludzi, uczących się podobnego zawodu. Uczniowie francuscy w drodze do Szczecinka spędzili czas w Hamburgu i w Berlinie. Byli oni również bardzo zainteresowani historią Szczecinka. Zadawali naprawdę dużo pytań dotyczących okupacji niemieckiej czy rosyjskiej. Również polscy uczniowie byli zadowoleni z wizyty francuskich gości i bardzo się cieszą, kiedy mogą spędzić chociażby tydzień z osobami reprezentującymi inna kulturę. Rewizyta szczecineckich uczniów we Francji przewidziana jest na czerwiec 2016 roku.
Przygotowanie programu i opieka nad grupą francuską – Pani Izabela Biernacka oraz panowie Krzysztof Łangowski i Dariusz Balcer.

 

Od 15 do 17.10.2016r przebywał w naszej szkole Diop Modibo, Prezes Krzewienia Kultury Afrykańskiej. Celem wizyty było podsumowanie dotychczasowej współpracy pomiędzy naszą szkołą a szkołą rolniczą w Bomako. Uczniowie z Mali odwiedzali nasze miasto i szkołę parokrotnie ,odbywali tu praktyki zawodowe, poznawali Polskę, kulturę i obyczaje. Z naszym gościem spotkał się Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis. Spotkanie i w obecności pana dyrektora szkoły Janusza Sienkiewicza przebiegało w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Diop Modibo wyznał, że jego uczniowie dzięki odbytym praktykom bardzo wiele się nauczyli i zdobytą wiedzę z powodzeniem wykorzystują w swoim rodzinnym kraju. Rezultatem rozmów jest kontynuacja Współpracy i wizyty uczniów w naszej szkole.


1 1 1 1 1 Głosowanie 0.00 (0 Głosów)

Przeczytaj również:

Perspektywy 2022

zielonaenergia

Projekt RPO

Nauka zdalna

Perspektywy 2022

book library

Pogoda

giweather joomla module

Odliczamy

Time passed:
8
7
Dni
1
5
Godzin
4
5
Minut
5
4
Sekund

Twój adres IP


Łączysz się z nami z adresu:
54.82.44.149

Cookies

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne możesz dowiedzieć się TUTAJ. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeśli chcesz, możesz zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.